10 Powodów, Dla Których Warto Nauczyć Się Języka Angielskiego

nauka języka angielskiego

  Czy w czasach otwartych granic UE, łatwego i taniego podróżowania, dostępu do Internetu można pozwolić sobie na brak znajomości języka angielskiego? W młodości nauka języka angielskiego nie szła mi za dobrze, może miałem za mało motywacji (czasy PRL). Potem rodzina, praca, obowiązki – zawsze odkładałem to na później, w końcu nadszedł ten moment.

Prawda, “trochę …” to trwało ;-), ale zrozumiałem, że nigdy nie będzie odpowiedniego momentu, a czas się znajdzie jeśli go sobie zorganizuje.

   We wszystkim co wymaga wysiłku i systematyczności potrzebna jest motywacja, więc sporządziłem listę ważnych powodów, dlaczego warto podjąć ten wysiłek.

Jeśli naukę języka angielskiego ciągle odkładasz na później, znajdujesz dzisiątki wymówek, żeby tego nie robić to poniższe argumenty pomogą Ci w podjęciu ważnej decyzji .

 1. Najpopularniejszy język na świecie

   Dla 341 milionów ludzi na świecie język angielski jest językiem ojczystym, dla 1,4 miliarda to drugi język, który znają. Daje to łącznie 1,8 miliarda (30%) ludzi na całym świecie, którzy porozumiewają się w tym języku (źródło: wikipedia).

   W kilkudziesięciu krajach świata angielski jest językiem urzędowym. Najbardziej znane z tych państw to oczywiście Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Irlandia, Republika Południowej Afryki i Nowa Zelandia. Ale na tej długiej liście znajdują się też między innymi Jamajka, Barbados, Fidżi, Filipiny, Nigeria, Pakistan Sudan. W wielu przypadkach język angielski jest tylko jednym z oficjalnych języków (źródło: wikipedia).

   Dodatkowo można dodać, że od pracowników wielu zawodów związanych z turystyką, transportem, hotelarstwem, gastronomią itp. w większości krajów wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego.

 1. Angielski jest jednym z łatwiejszych języków do nauczenia

   Język angielski jest jednym z łatwiejszych języków do nauki. Zaletami angielskiego są stosunkowo krótkie słowa, rzeczowniki nie mają rodzajów a czasowniki odmieniamy tylko w trzeciej osobie czasu teraźniejszego. Pojawia się on w przestrzeni publicznej, przez co coraz trudniej znaleźć osobę, która nie zna znaczenia takich słów jak „love”, „happy” „friend”. Słyszymy go w radiu, filmach, Internecie, przez co „wchłaniamy” go przy okazji. Native speakerzy są przyzwyczajeni do różnych akcentów, wymowy i innych błędów popełnianych przez obcokrajowców i raczej dobrze na nie reagują. W sieci jest mnóstwo świetnych, darmowych aplikacji służących do nauki języka angielskiego: duolingo.com, memrise.com, slowka.edu.pl. Wszystko to sprawia, że nauka języka angielskiego jest dość łatwa.

 1. Komfortowe podróżowanie

   W czasach otwartych granic Unii Europejskiej, bogaceniu się naszego społeczeństwa oraz coraz ciekawszej ofercie turystycznej, spędzanie urlopu poza granicami Polski staje się coraz bardziej popularne. W czasie podróży mamy do czynienia z sytuacjami w których znajomość języka okazuje się bardzo przydatna, np. podczas odprawy na lotnisku, meldowania się w hotelu, zamawiania posiłku w restauracji, robienia zakupów, pytania o drogę, nawiązaniu rozmawy z turystami z innych krajów czy ludnością lokalną.

 1. Dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy na całym świecie

   W dobie Internetu masz dostęp do miliona stron z wiadomościami, informacjami, wiedzą ze wszystkich praktycznie dziedzin. Blogi, poradniki, kursy, filmy, fora dyskusyjne. Znajomość języka angielskiego otwiera olbrzymie możliwości na zdobycie nowej wiedzy, rozwinięcia swoich zainteresowań. Wiedza o najnowszych trendach w danej dziedzinie dostępna jest w pierwszej kolejności w języku angielskim – dopiero potem, o ile w ogóle jest dostępna w wersji polskojęzycznej.

 1. Poznawanie ciekawych ludzi różnych narodowości

   Wyjeżdżając za granicę lub choćby korzystając z Internetu możesz poznawać ludzi o podobnych do twoich zainteresowaniach. Z poznanymi w ten sposób ludźmi łatwo potem kontynuować znajomość, choćby przez FB, messengera czy Skypa. Kto wie może w ten sposób zdobędziesz najlepszego przyjaciela albo miłość swojego życia! To nie są wcale takie rzadkie przypadki.

 1. Lepsza praca, awans, większe zarobki

   Znając język angielski, możesz znaleźć ciekawszą, lepiej płatną i bardziej perspektywiczną pracę. Ludzie znający język angielski zarabiają średnio 20% więcej (wynagrodzenia.pl), częściej awansują i rzadziej są zwalniani niż ci którzy go nie znają. Wystarczy przejrzeć oferty pracy na jakimkolwiek portalu rekrutacyjnym. Znajomość angielskiego to bardzo mocny punkt w każdym CV.

 1. Ciekawsza i lepiej płatna prac za granicą

   Obecnie prawie we wszystkich krajach europejskich można legalnie pracować, jednak tylko znając język możesz liczyć na ciekawszą pracę niż przysłowiowy „zmywak”. Pracując za granicą, bez znajomości języka jesteś zdany na łaskę pośredników, od których jesteś w 100% zależny i z którymi musisz dzielić się swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi. Przykłdowe oferty pracy: pl.europa.jobs.

 1. Praca zdalna dla klientów z całego świata

   Rozwój techniki i powszechność Internetu pozwalają na zdalną pracę na odległość, jeżeli jesteś: informatykiem, grafikiem, fotografem, dziennikarzem, projektantem, marketingowcem lub wykonujesz inny nadający się do tego zawód to nic nie stoi na przeszkodzie żeby pracować na zlecenie dla klientów z całego świata – tysiące ofert znajdziesz np. na postalu freelancer.com.

 1. Znając język obcy będziesz postrzegany jako ciekawsza i inteligentniejsza osoba

   Ludzie znający języki obce uważani są za inteligentniejszych i lepiej wykształconych. To kolejny już dowód na to, że warto znać język angielski. Uznanie… Kto z nas nie chciałby go mieć? Możesz je łatwo zyskać. Wzbudź podziw kolegów, koleżanek, znajomych, rodziny. Pozwól podziwiać siebie jako inteligentnego i wykształconego obywatela świata. Daj dobry wzór swoim dzieciom. To naprawdę działa.  

 1. Pewność siebie i większe poczucie własnej wartości

   Nauka języka angielskiego wymaga systematyczności i wytrwałości, bezustannie ćwiczy naszą pamięć, jest po prostu niezłym treningiem dla mózgu, który bez dodatkowych bodźców zaczyna się uwsteczniać, tak jak nieużywane mięśnie zanikają i wiotczeją bez regularnych ćwiczeń. Każdy postęp w nauce, poznanie nowego słówka, zwrotu daje olbrzymią satysfakcję. Zrozumienie przeczytanego tekstu czy usłyszanego dialogu w filmie daje poczucie dumy z siebie, podnosi somoocenę i poczucie własnej wartości.

Podsumowanie

   Naukę angielskiego rozpoczęłem grubo po 40-tce, na początku uczyłem się samodzielnie, korzystając z darmowych i płatnych aplikacji oraz stron www, zakupiłem kilka książek, fiszki, nagrania mp3. Poczyniłem postępy, coraz więcej rozumiem i potrafię na podstawowym poziomie się komunikować – cały czas rozszerzam swoje słownictwo – poprawiam gramatykę. Uważam, że nauka języka angielskiego to świetna inwestycja w siebie.

W kolejnych wpisach chcę się z tobą podzielić moimi doświadczeniami:

  • gdzie szukać dodatkowych zasobów w sieci,
  • jak uniknąć błędów, które ja popełniłem,
  • dowiesz się jak optymalnie wykorzystać czas nauki,
  • jak wykorzystać technologię w jeszcze skuteczniejszej nauce,
  • z jakich aplikacji i stron korzystać,
  • jak utrzymać motywację do nauki.

Dla wszystkich uczących się języka angielskiego stworzyłem grupę na FB – zapraszam do grupy na FB